Browse images and videos on Instagram. Find out Most Popular Hashtags and Users.Picgra
  1. Homepage
  2. @filmokuru
FİLM OKURU (@filmokuru) Instagram Profile Photo filmokuru
Fullname

FİLM OKURU

Bio Kısa Eleştiri & l l Sinekitap l Sinedize Sinehaber l Festivaller l Sinekitaptan

Profile Url

Share
Suggested users for Instagram Profile "FİLM OKURU (@filmokuru)"
Başka Sinema (@baskasinema) Instagram Profile Photo baskasinema

Başka Sinema

Fil'M Hafızası (@filmhafizasi) Instagram Profile Photo filmhafizasi

Fil'M Hafızası

FilmLoverss (@filmloverss) Instagram Profile Photo filmloverss

FilmLoverss

Aykırı Sinema Derneği (@aykirisinema) Instagram Profile Photo aykirisinema

Aykırı Sinema Derneği

Sinematopya (@sinematopya) Instagram Profile Photo sinematopya

Sinematopya

Karşı Sinema (@karsisinema) Instagram Profile Photo karsisinema

Karşı Sinema

FİLM OKURU (@filmokuru) Instagram photos and videos

List of Instagram medias taken by FİLM OKURU (@filmokuru)

Advertisement

Advertisement

Report Share Download 1 163

: Neyi sevdiğinden çok nasıl sevdiğin önemli koca adam? . . Fareler ve İnsanlar -Of Mice and Men- (Gary Sinise, ABD, 1992) . .

Advertisement

Report Share Download 1 162

: Başta Üçüncü Sinema’nın kurucularından olan Fernando Solanas olmak üzere birçok Latin Amerikalı yönetmen, filmlerinde kayıp medeniyetlerinin izini sürer. Solanas’ın yönettiği El Viaje -Yolculuk- filmi, babasını aramak için çıktığı yolculukta kayıp geçmiş ile karşılaşan bir genci konu edinir. 2018 Berlin Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülünü alan Alonso Ruizpalacios yönettiği Müze filmi de benzer temada bir yapım. 1985 yılında Mexico City’de bulunan antropoloji müzesi soygununu konu edinen film, gerçek bir olayı kurmaca bir yapıyla sunarken izleyiciyi insan/lık ve geçmişe dair sorularla karşı karşıya getiriyor. . . (Filme dair yazı, dunyabizim.com'da) Müze -Museo- (Alonso Ruizpalacios, Meksika, 2018)

Report Share Download 2 225

: Gana'daki dünyanın en büyük elektronik çöplüğü, halkın  geçim kaynaklarının başında geliyor. Dünyanın dört bir yanından kaçak yollarla getirilen elektronik aletler burada ayrıştırılıp  paraya çevriliyor.  Birileri için çöp olan başkası için geçim kaynağına dönüşüyor. Dünyanın o bildik gerçek döngüsü. Dönerken alev girdapları oluşturacak kadar gerçek hem de. Belgesel takipçilerinin mutlaka görmesi gereken bir yapım. Sodoma Hoş Geldiniz -Welcome to Sodom- (Florian Weigensamer, Christian Krönes, Almanya, 2018)

Report Share Download 6 206

: Klasik sinema duygu manipülasyonu ile seyirciyi karakterle özdeşleştirir ve anlatısını bu temel üzerine kurar.  Müslüm filminde klasik sinemanın bu özelliği uygulanırken duygu manipülasyonunda doz aşımına gidilmiş. Ve ortaya duygusal anlamda oldukça obez bir film çıkmış. Hikaye kendi başına filmden çok daha güçlü bence. . . . (Filmin uzun eleştirisi dunyabizim.com'da) Müslüm (Ketche, Can Ulkay, Türkiye, 2018)

Report Share Download 3 168

: Bir şair-i maderzad, yani doğuştan şairle henüz çocuk yaşlarında karşılaşsak nasıl tepki verirdik acaba? Onun ansızın ilhama tutulmasını hayranlıkla izleyip söylediklerini kaybolmadan kaydetmenin derdine mi düşerdik? Sonra onu sakınıp bu hüneri külleyecek her türlü tehlikeyi bertaraf etmenin yollarını mı arardık? Yoksa bu hâle hiç eğilme gereği duymadan, çocuk da olsa sorumlulukları vardır ve yerine getirmesi gerekir, onun için aslolan budur, diye mi düşünürdük. Sara Colangelo ikinci uzun metrajı Anaokulu Öğretmeni filminde bizleri bu sorularla karşı karşıya getiriyor. . Anaokulu Öğretmeni, sinematografisi yahut yönetmenin ortaya koyduğu özgün biçimi ile dikkat çeken bir yapım değil. Fakat hikâyesi ile bizleri karşı karşıya getirdiği ikilem oldukça kıymetli. Şiiriyetin giderek hayatımızdan çekildiği, kalbi duyuşun yitirildiği günümüzde şiire ve şaire dikkat çekmesi anlamında değerli bir yapım. . . (Filmin uzun eleştirisi dunyabizim.com'da) Anaokulu Öğretmeni -The Kindergarten Teacher - (Sara Colangelo, ABD, 2018)

 image by FİLM OKURU (@filmokuru) with caption : ": Silvio Berlusconi  üzerinden siyasetin iç yüzünü göz önüne seriyor Sorrentino.  Siyasetin kadın ve para ile olan ilişk" - 1898520438775280074
Report Share Download 3 167

: Silvio Berlusconi  üzerinden siyasetin iç yüzünü göz önüne seriyor Sorrentino.  Siyasetin kadın ve para ile olan ilişkisinin hakiki, hakikatle olan ilişkisinin ise ancak hamasi olabileceği sonucuna vardırıyor film. Epik bir coşku ile anlatısını kuruyor Sorrentino. Son sahnede İsa'nın yıkıntılar içerisine inişi ikili bir okumayı mümkün kılıyor. İlki şu: Siz fakirler İsa'nızı alın, yavan ekmeğinizi dişleyip ona dua edin. İkincisi ise siyasetin kiri ile yıkıntılara boğduğumuz dünyaya inecek İsa, şayet bir gün inerse. Yıkıntıdan başka ona sunacağımız bir şeyimiz kalmadı artık. Loro (Paolo Sorrentino, İtalya, 2018)

 image by FİLM OKURU (@filmokuru) with caption : ": Anons, biçimsel anlamda mükemmelliği hedef edinmiş ve bunu başarmış bir yapım. Sabit kadrajlar, ışık, oyunculuklar, ku" - 1895630979704734041
Report Share Download 3 171

: Anons, biçimsel anlamda mükemmelliği hedef edinmiş ve bunu başarmış bir yapım. Sabit kadrajlar, ışık, oyunculuklar, kurulan dönem mizanseni gibi açılardan film, mükemmel bir görüntüye sahip. Bu mükemmelliği, Mahmut Fazıl Coşkun; ele aldığı konunun bir gereği olarak tercih ettiğini ifade ediyor. Söz konusu biçimsel mükemmellik bir taraftan filmi güçlendirirken öte tarafıyla filmi suskunlaştırıyor ne var ki. Film, yönetmenin yukarda değindiğimiz tercihinde görünür olan anlamın dışında bir okumaya çok fazla imkân tanımıyor. Bu yönüyle gerçek anlamda bir yönetmen filmi Anons. Yapanın, söylediği dışında bir anlama kapı aralamayan bir anonsa kulak kesilmek de zor işin aslı. O anons mükemmel olsa bile. . (Filmin uzun eleştirisi: dunyabizim.com'da) Anons (Mahmut Fazıl Coşkun, Türkiye, 2018)

Report Share Download 0 89

: Weekend'de dil bilgisel çağın sonuna geldiğimizi bir replikle ilan eden Godard, 2014 yılında çektiği film ile dile veda edildiğini daha açık duyurdu. Son filmi İmgeler ve Sözcükler'de de artık anlatamayan ölü dilin sinemasal karşılığını sunuyor bize. Sözcüklerin anlatmadığı, imgelerin çağrıştırmadığı bir anlamsızlık aralığına, bütün özdeşimleri ortadan kaldırarak son derece huzursuz edici bir şekilde çağırıyor bizi Godard. Ve sanırım onun çağırdığı yere hepimiz çoktan varmış durumdayız. İmgeler ve Sözcükler -Le livre d'image- (Jean-Luc Godard, Fransa,2018)

Report Share Download 2 211

: Filmekimi'nde gösterimi yapılan film, Cannes'te aldığı en iyi senaryo ödülünü fazlasıyla hak ediyor. Panahi'nin filmlerinde en iyi başardığı şey, kişisel bir hikayeyi toplumsal olana sezdirmeden açabilmesi ve oldukça esaslı politik eleştirileri aynı tonda yapabilmesi. Üstelik müthiş ince bir mizahla. . . Üç Yüz -Se Rokh- (Cafer Penahi, İran, 2018)

Report Share Download 8 160

: Hikâyesi, oyuncu ve görüntü yönetimi, karakter değişiminin dengesi ve toplamda bütünlüğü ile iyi bir film Aydede. Filmin, eksiği ise çok iyi bir film olamaması. Belki oldukça başarılı bir kısa film ile sinemaya girişinden yahut filme dair farklı biçim beklentisi Abdurrahman Öner ismi için iyi bir filmi yetersiz kılıyor. . . (Filmin uzun eleştirisi filmokuru.com'da) Aydede (Abdurrahman Öner, Türkiye, 2018)